Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op.Dr.Übeyt AKÇİN

GEBELİK VE DOĞUM


Gebe kalmayı düşündüğünüzde mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanınızdan muayene ve tetkiklerle sağlıklı bir gebelik için öneriler almalısınız. Bu görüşmeden sonra folik asit desteği almadıysanız başlanır. Önerilen gebe kalmadan 3-6 ay önce destek folik asit başlanmasıdır. Muayenede gebelik öncesi tedavi edilebilecek bir hastalık saptandı ise örneğin tiroid fonksiyonları bozuk ise önce bu düzenlenip öyle gebeliğe izin verilir. Bazen bu muayene gebe kalabilirsin gebe kalmanda sorun yok cümleleri ile karıştırılabiliyor. Muayenemiz siz gebe kalmanızda sakınca yok anlamına gelir. Gebe kalacaksınız garantisi değildir. Korunmasız ilişkiye rağmen 1 yıl bazen ileri anne yaşında bu süre 6 aydır, gebe kalamazsanız araştırmamız o zaman niye gebe kalamadığınız şeklinde devam eder. Sevgili gebe adaylarımızda gebe kalmadan önce TSH dediğimiz tiroid fonksiyonları, Rubella gibi enfeksiyon testleri, kansızlık için tetkikler, vitamin değerleri, smear testi( rahim ağzı kanser tarama testi), ultrason ile myom, polip veya kist var mı yada gebe kalmaya engel oluşturacak anatomik bozukluk var mı diye bakıyoruz. Folik asit desteğini de mutlaka ekliyoruz.

Gebe kaldığınızda ilk başvuru ve takip süresince gerekli tetkik ve incelemelere muayenehanemden yardımcı olabiliyorum. Tetkiklerinizi kanınızı ofisimde alarak anlaşmalı laboratuvarımıza yollayıp sonuçları size dönmekteyim. Ancak gebemiz aile hekiminde testleri yaptırmak isterse orada yaptırıp bana gönderebilmektedirler. Her gelişte önce şikayetlerinizi dinleyip varsa merak ettiğiniz soruları açıklayıp sonrasına ultrason ile bakıp tansiyon ve kilonuzu ölçerek ben o haftalarda yapılacak testleri istiyor ve önerilerde bulunuyorum. Genelde bu açıklamalardan sonra sorularımız kalmıyor hepsi konuşulmuş oluyor.

Gebelik takibinde ilk üç ayda ki tetkikler

HEMOGRAM, RUBELLA, TOXO, VDRL, VİT D, BİYOKİMYA, HBS HIV, ANTİ HCV, TSH, TİT VE İDRAR KÜLTÜRÜ

Ultrason ile 5-6 haftada kese, 6-7 hafta arasında kalp atışı, 9 haftada yine ultrasonda gelişimi bakılıp 11-13 hafta arasında ise ense kalınlığı ve burun kemiği bakılarak ilk 3 ayı tamamlamaktayız.

11-13 Hafta 6 Gün Arasında

ense kalınlığı ve burun kemiği bakılarak İKİLİ TEST down sendromu ve genetik hastalıklar için yapılmaktadır. Bu arada yaş faktörü yada yüksek risk grubu nedeniyle CVS (KORYON VİLLUSUNDA ÖRNEK ALMA ) VEYA ANNE KANINDA FETAL DNA testi ile ileri tetkikler yapılabilmektedir.

16 Haftada

ultrasonla gelişimi bakılarak yine kanda dörtlü test yapmaktayız. 18-20 haftalar arasında ANOMALİ TARAMASI dediğimiz ikinci düzey ultrason yapılmaktadır.

24-28 Haftada

şeker yükleme testi ile kan uyuşmazlığı varsa indirek coombs tesi ve iğnesi korumak amaçlı yapılmaktadır. Bu arada yine hemogram biyokimya ve idrar kültürü istenmektedir.

32. haftaya kadar dört haftada bir giden incelemeler

32 den sonra iki haftada bir 37 den sonra haftada bir ve 40 haftadan sonra 3 günde bir olmaktadır. NST yine muayenehanemde var ve çekmekteyiz.

Takip süresince gerek duyulan demir, vitamin, balık yağı ve kalsiyum magnesium desteğide verilmektedir.

Doğum ve gebelik takiplerimde bana rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Arzu ettiğiniz hangi hastane de doğum ise onu beraber karar veriyoruz. Malatya ‘da bulunan tüm özel hastanelerle anlaşmam bulunmaktadır. Mezuniyet sonrası özel ve devlet hastanesi hizmetlerimde sayısız doğumlara katıldım. Çok hashas olan gebelik takibi ve iki canın emaneti olan bu meslekte görev alan herkesin doktorun, ebenin, hemşirenin ve yeni doğanın işinde kolaylıklar dilerim. Gebelerimizin mutlu olması bizi de mutlu edecektir. Karşılıklı güven duygusu mesleğimizin en önemli yanıdır.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…